Bulten.gen.tr
   ANA SAYFA   HABERLER DERS NOTLARI ZİYARETÇİ DEFTERİ  KÜNYE İLETİŞİM
  SİTEMİZİ TANITMANIZI BEKLİYORUZ..... ÜNİVERSİTELER YAZIYOR, BİZ YAYINLIYORUZ......
Bilgilendirme
Burslar
Künye
Mevzuat
Üniversite Radyoları
Üniversiteler
Vizyon ve Misyon
YÖK Bilgi Paylaşım Forumu

 

 Ilgın'ın En Büyük Kent Portalı
     www.ilgin.gen.tr

 

Mor Sertifikalı Ö..
Gezi olayları..
Bir Mesainin Hazin Son..
Yeni Yök Yasa Taslağı..
Sütannesi Oldu Süt Bankası..
Hey On Beşli On Beşli Türküsü..
Yeni Doçentlik Kriterleri..
   
 
Label
 
  Üniversitelilere Lüks Yurtlar Geliyor  
 Okunma Sayısı:  299
 Tarih :  31.08.2012
Facebook'ta Paylaş Facebook'ta Paylaş  
 Twitter'da Paylaş Twitter'da Paylaş 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yüksek öğrenim öğrencileri için yaptığı yurtları çağın gereklerine uygun şekilde inşa ediyor. Modern yurtlar, öğrencilerin sadece barınma ve yeme içme ihtiyaçlarının karşılanacağı yerler şeklinde değil, gençlerin bedensel, ruhsal, zihinsel, sosyal ve kültürel yönden gelişmelerini de sağlamak amacıyla sosyal ve spor alanlarıyla birlikte planlanıyor.

Karyola sisteminin yerleştirildiği yurt yatak odalarında, her öğrenci için ayrı giysi dolabı ve çalışma masası bulunuyor. Odalar, banyo, tuvalet, televizyon, buzdolabı ve telefon bulunacak şekilde tasarlanıyor. Katlarda, tüm öğrencilerin kullanımına açık etüt salonu, kat ofisi ve çamaşır odaları yer alıyor.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL ODA

Bakanlık yurtlarda, engelli öğrencilerin kullanımına yönelik özel odalar da hazırlıyor. Engelli öğrencilerin yurt ve sosyal tesis bloklarına ulaşımını sağlamak üzere gerekli düzenlemeler de yapıyor. Sosyal tesis bloğu; yemekhane, kafeterya, çamaşırhane, internet odası, masa tenisi, bilardo ve satranç gibi oyun salonları ile kuaför, terzi, lostra, market ve mescit bölümlerinden oluşuyor.

Sağlık hizmetlerinin yürütülebileceği doktor, hemşire ve hasta odası bulunan revir, öğrencilerin tiyatro, dans gösterisi, konferans, panel, müzik çalışmaları gibi sosyal faaliyetlerini gerçekleştirebileceği çok amaçlı salonlar da planlanıyor.

Yangın yönetmeliği doğrultusunda tasarlanan yurtlarda, otomatik yangın söndürme sistemleri (sprinkler) tercih ediliyor. Kampus alanında ise hidrant sistemi bulunuyor.

ENERJİYİ SAVURMAYAN YURTLAR

Yurtlar inşa edilirken, enerjinin verimli kullanılması amacıyla gerekli tüm donanımlar da dikkate alınıyor. Isı yalıtımı yapılan yurtlarda, mekanik tesisat sistemlerinde kullanılan cihazlar, enerji verimliliğini sağlayacak şekilde projelendiriliyor. Isıtma tesisatında, geri kazanımı sağlayacak ekonomizerler de kullanılıyor.

Ayrıca; yurt blokları içerisindeki banyo, duş ve lavabolardan gelen atık sular, çeşitli arıtma sistemlerinden geçirilerek tuvalet rezervuarlarında yeniden kullanılacak şekilde tasarlanıyor. Yurt bloklarının sıcak su ihtiyacının karşılanması için de güneş enerjisi tercih ediliyor. Sıcak iklim bölgesinde bulunan yurtlar için ise soğutma sistemleri düşünülüyor. Bahçe sulamada kullanılmak üzere su sarnıcı yapılarak, yağmur suyunun da depolanması öngörülüyor.

42 YURDUN İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, Temmuz 2012 itibarıyla toplam 9 bin 370 öğrenci kapasiteli 15 yurt inşaatı tamamlandı. 31 bin 60 öğrenci kapasiteli 42 yurt inşaatı devam ediyor. Bunlardan 11 bin öğrenci kapasiteli 16 yurt inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

 

 

 Yorum Yaz 
Yorum yapmak için üye girişi yapınız.
 E-mail:    Şifre:
 Yorumlar 
  Diğer Kayıtlar
Annesini üniversite tercihlerime karışıyor diye savcılığa şikayet etti
Bu bölümden mezun olanlar işsiz kalmıyor
Öğrenci akınına uğrayan iftar çadırları yetersiz kaldı
Üniversite, güneş enerjisiyle soğutulacak
Eyvah! Annem beni Twitter'da takip ediyor
Sponsor bulamayan öğrenciler hurdadan araç yaptı
Prof. Dr. Mehmet Karataş: "Türkiye 2025'te su sıkıntısı çekecek"
Üstün Zekalı Çocuklar ve Velileri Eylemde
Müslümanlara özel burs
ODTÜ mezunları 2,5 ayda iş buluyor