Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 15:57 Bu haber 1989 kez okundu
 
2019 En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri Hangileri?
2019 yılında üniversiteye geçiş sınavında öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversite bölümleri hangileri? Eşit ağırlık ve sayısal mezunlarının en fazla tercih ettiği bölümler merak edilmeye başlandı. İşte detaylar.
Eğitim Haberi
2019 En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri Hangileri?

Yükseköğrenim kurumlarının lisans bölümleri arasında hangilerinin en çok tercih edildiği merak konusu oldu. YÖK, ÖSYM ve MEB tarafından yayınlanan verilerde 2018 yılında en çok tercih edilen üniversite bölümleri ortaya çıktı. İnsan hayatının en önemli dönüm noktalarından bir tanesi üniversite öğrenimidir. Milyonlarca genç, öğrenim görmek istedikleri üniversiteler ve bölümler konusunda yoğun bir şekilde araştırma yaparak hayatını bunun üzerine kurmaktadır. Bu noktada öğrencilerin üniversite sınavından daha sonra fakülte tercihi de büyük bir öneme sahiptir. Bireyin istediği bölümlerde öğrenim görmesi, keyif alacağı bölümleri tercih etmesi, iş garantisi olan bölümlere yönelmesi doğal olarak bölüm tercihlerini de etkilemektedir. Ancak öğrenciler her ne kadar belirli bölümlerde ve üniversitelerde eğitim görmek isteseler de YKS puanına göre eğitim alabilmektedir. En Çok Tercih Edilen Üniversiteler Hangileridir? Türkiye genelinde bazı üniversiteler marka değerinin yüksek olması, kadrosunda ünlü akademisyenlerin yer alması noktasında birtakım sosyal olanakları daha fazla sağlamaktadır. Öğrencilerin tercih ettiği üniversitelerde de bu ve bunun gibi parametreler önem taşımaktadır. İşte en çok tercih edilen üniversiteler; İstanbul Üniversitesi Marmara Üniversitesi Ankara Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Üniversitesi Gazi Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi En Çok Tercih Edilen Bölümler Öğrenciler, üniversite bölümlerinin dışında bölümlere de yoğun bir şekilde rağbet göstermektedir. Bu noktada iş bulma konusunda en garanti yolu içeren bölümlere yönelik büyük bir talep mevcut.

En fazla tercih edilen üniversite bölümleri;

Hukuk

Hukuk en fazla tercih edilen lisans bölümüdür. Hukuk, üniversite öğrenimi görmek isteyen birçok öğrencinin hayali olan bir bölümdür. Hukuki anlamda mevzuat değişikliklerinin takip edilmesi gerekmekte ve öğrencilerin sürekli olarak sistemli çalışmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Hukuk bölümünden mezun olan bireyler; avukatlık, hakimlik, savcılık ve kurum avukatlığı gibi görevler yapabilmektedir.

 

Tıp

Lisans bölümlerinin içerisinde en fazla tercih edilen ikinci bölüm tıp olarak karşımıza çıkmakta. Tıp, bütün bireylerin eğitim görebileceği bir bölüm olmamakla birlikte, doktorluk yapılması en zor meslekler arasında yer almaktadır. Üniversite adaylarının yüksek puan alması, en iyi seviyede sıralamalar yapması tıp öğrenimi görmek için geçerli bir sebep olmamalıdır. Bu noktada kişinin doktorluk mesleğine yakından ilgi duyması gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği bölümünü isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden bir tanesi de bilgisayar mühendisliğidir. 2000’li yıllarla birlikte teknoloji anlamında önemli gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte, hemen hemen bütün evlere bir takım teknolojik aygıtlar dahil olmuştur. Bu noktada geleceğin mesleği olarak görülen bölümlerden bir tanesi de bilgisayar mühendisliğidir.

Hemşirelik

Son yılların en fazla atama yapılan bölümlerinden bir tanesi hemşireliktir. Kamu bünyesine her yıl on binlerce hemşire atanmakla birlikte, özel hastaneler de genellikle hemşire alımları yapmaktadır. Sağlık kurumlarında görev almak isteyen bireyler için en iyi ve en garanti seçeneklerden bir tanesi hemşireliktir.

PDR

Eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin hukuk sonrasında en fazla tercih ettiği bölüm PDR’dir. PDR mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda istihdam edilebilmektedir.

Hukuk bölümü tercihinde bulunan öğrencilerin bir diğer seçeneği ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sınıf Öğretmenliği

Dört yıllık lisans öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin en fazla tercih ettiği bölümlerden bir tanesi sınıf öğretmenliğidir. Eşit ağırlık öğrencileri sınıf öğretmenliğini sıklıkla tercih etmekte ve her yıl binlerce sınıf öğretmeni mezunu atanmaktadır.

 

En Fazla Tercih Edilen Diğer Bölümler

 

Diş Hekimliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Mimarlık

Makine Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

Endüsri Mühendisliği

Okul Öncesi Öğretmenliği 

Psikoloji Türk Dili ve Edebiyatı

Beslenme ve Diyetetik

Türkçe Öğretmenliği İngilizce Öğretmenliği

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2019, En, Çok, Tercih, Edilen, Üniversite, Bölümleri, Hangileri?, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı