Haber Detayı
01 Ocak 2019 - Salı 15:14 Bu haber 4707 kez okundu
 
ALES’e gireceklere çok önemli tavsiyeler
ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı) ülkemizde lisansüstü eğitim yapmak isteyen ve akademik kadrolara yerleşmek isteyen kişilerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Yenilenen formatta adaylara Türkçe ve Matematik olarak toplamda 100 soru soruluyor ve 150 dakika zaman veriliyor. Her aday bu sınavdan standart sapmalara bağlı olarak 50 ila 100 arasında bir puan almaktadır. Bu puanlar sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak 3 alanda hesaplanıyor. Aday bu alanlardan aldığı puanları baz alarak başvurularını yapıyor. Şimdi gelelim bu sınavdan yüksek puan almak için yapılması gerekenlere…
Eğitim Haberi
ALES’e gireceklere çok önemli tavsiyeler

Eğer çalışmaya yeni başlıyorsanız;

İlk yapacağınız şey kendinize bir puan belirlemek (ki bu puan en yüksek puan olsun) ve istediğiniz puana odaklanarak çalışmak. Kesinlikle bu sınavdan korkmayın. Çünkü bu sınav hız ve dikkat ölçen bir sınavdır. Bu yüzden bilgi dağarcığınızla beraber hızınızı ve dikkatinizi en üst seviyeye taşımaya çalışın. Sınava yönelik okuma çalışmaları yapın arada.

Hangi alandan (sayısal, sözel, eşit ağırlık) iyi bir puan almak istiyorsanız ona yönelik çalışın. Çünkü sınavda adayın alanına göre soruların katsayıları değişkenlik gösteriyor. Çalışmalarınızı kesinlikle planlayın ve kendinizi sıkmadan ve abartmadan çalışın. Düzenli aralıklarla kendinizi sıkmadan çalışmak, günde 6 – 7 saat ders çalışmaktan çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Sınavda belirli soruların standart sapmalarının yüksek olduğunu unutmadan, genelin çözemediği sorulara biraz daha zaman ayırın. Burada bahsettiğimiz sorular tabi ki de mantık soruları. Bu soruları hızlı ve doğru çözmeniz size hiç düşünemeyeceğiniz kadar katkı sağlayacaktır. Son dönemlerde 3 öncüllü mantık sorularını çıktığı için daha çok bu sorulara yoğunlaşabilirsiniz.

Kesinlikle belirli ve tek bir kaynaktan çalışmayın. Farklı kaynaklardan çalışıp birçok söylem farklılıkları ve soru tarzlarıyla karşılaşabilir ve bunu kendiniz için avantaja çevirebilirsiniz. En iyi kaynağın çıkmış sorular olduğunu asla unutmayın ve sınava yaklaşırken seri denemeler yapmak için çıkmış sorulardan oluşan denemeleri çözün. Çünkü çıkmış soru çıkacak soruların habercisidir. Ayrıca deneme çözerken kesinlikle zaman tutarak denemelerinizi çözün.

Denemeden sonra cevapları kontrol edip denemeyi çöpe atmak hatasına düşmeyin, yanlış cevapları inceleyin, yanlışın bilgi eksikliğinden mi yoksa süre sıkıntısından mı olduğu tespit edin, bilgi eksikliğinden doğan bir yanlış varsa ilgili konuya en kısa zamanda çalışın. Kendinizi bilerek, çok kasmadan, stres yapmadan çalışır ve bu tavsiyelere kulak kabartırsanız hedeflediğiniz puanı alabilirsiniz.

 

Çalışma imkânınız olmadı ve sınava birkaç gün kaldı?

Sınavın bütününde önceden belirlenmiş test sırası uygulayın. Sınavda da kesinlikle bu sırayı bozmayın. Örneğin tüm denemelerde sayısal, sözel sırasıyla çözüm yaptığınız halde sınav günü sözel sayısal şeklinde bir sıra izlerseniz ciddi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz ve başarısız olmanız muhtemeldir.

Cevaplarınızı hiç zaman kaybetmeden optik forma veya cevaplamanız için gösterilen yere işaretleyin. Çünkü ALES’te zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmıyorsunuz. “Sınavdan bir önceki gün erken kalkılmalı ve erken yatılmalıdır” derler genelde. Fakat bunu tavsiye etmiyoruz; siz gider bir tek o gün bunu uygularsanız sınav sabahı uyku sersemi bir halde uyanır ve kendinizi toparlayamazsınız. Ya buna 4 – 5 gün önceden başlayın ya da kendinizi çok kasmadan psikolojinizi bu duruma hazırlayın.

Bazı soruları boş bırakarak da yüksek puan alabilirsiniz. Bunu unutmayın. Çünkü sorunun üzerinde kesinlikle 1 dakikadan fazla oyalanırsanız bu size zaman kaybı ve sınavın son dakikalarına stres olarak yansıyacaktır. Soru çok zaman gerektiriyorsa sonraya bırakın gitsin. Çünkü sınavda çok zaman harcanması için konulmuş tuzak sorular vardır. Bu sorulara uğraşırsanız çok basit 3- 4 soruya zaman bulamayacak ve hedeflerinizden bir adım uzaklaşmış olacaksınız.

Sınav günü şeffaf şişede su, kimliğiniz ve giriş belgeniz dışında hiç bir şey götürülmeyin. Tabi ki yalnız gidiyorsanız. Eğer imkânınız varsa sınav yerinizi önceden gidin görün, trafik durumu hakkında bilgi edinin. Siz de biliyorsunuz ki ÖSYM’nin şu son değişikliklerinden sonra geç kalarak sınava giremeyen arkadaşlarımız çoğaldı. Onlardan biri olmayın.

Kalan son birkaç gününüzde özellikle sözel ve eşit ağırlık adayları olarak mantık sorularına yüklenin ve oralardan yanlış yapmamaya çalışın. Çünkü o sorular size çok puan getirecektir. Rahat olun, stres yapmayın, kaybedecek bir şeyiniz yok, zaten belirli bir çalışma yapmadınız. Elinizde ki kısıtlı imkânlarla en iyisini yapmaya çalışın, ötesini kafanıza takmayın.

Ülkemizde akademik kadrolara atanmak için minimum ALES puanı 70 olması gerekiyor. Lisansüstü eğitim içinse minimum ALES puanı 55 olmalıdır. Aslında bu puanlar oldukça sınır puanlardır. En azından 80 veya üzeri ALES puanı almak her adayın hedefi olmalıdır. O yüzden hedefinizi yüksek tutmakta ve ona göre bir strateji ile hareket etmekte fayda var.

ALES yeni düzenlemelerle geçerliliğini 5 yıl koruyan bir sınav haline gelmiştir. Eğer 5 yıl geçmemiş ise istediğiniz sınav sonucunuzu da başvurularda kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

Kaynak: http://academilist.com/

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALES’e, gireceklere, çok, önemli, tavsiyeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı