Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 16:44 Bu haber 2660 kez okundu
 
Mesai saatleri dışında yapılan seminerlere ek ders ödenir mi?
İdare Mahkemeleri, istirahat saatlerinde idarece görevlendirme yapılmak suretiyle kamu personeline görev verilmesi durumunda bu göreve yönelik olarak personele ödeme yapılmasının gerekeceği tartışmasız olduğundan mesai saatleri dışında yapılan seminerlere ek ders ödenmesine karar vermektedir.
Eğitim Haberi
Mesai saatleri dışında yapılan seminerlere ek ders ödenir mi?

Yargı; Anayasanın 18. maddesinde, kimsenin zorla çalıştırılamayacağı, angaryanın yasak olduğu, 55. maddesinde ise ücretin emeğin karşılığı olduğu kuralı hatırlatılarak, olağan dönemlerde Devletin çalışanlara herhangi bir ücret ödemeksizin onları istihdam etmesi olanağının bulunmadığı, kural olarak çalışma saatlerinin mesai saatlerini taşmayacak şekilde belirlenmesin gerekeceği ancak hizmetin özelliğin gerektirmesi durumunda bu günlere de çalışma konulmasına olanak tanındığı, ancak esasen istirahat saatlerinde idarece görevlendirme yapılmak suretiyle kamu personeline görev verilmesi durumunda bu göreve yönelik olarak personele ödeme yapılmasının gerekeceği tartışmasız olduğundan mesai saatleri dışında yapılan seminerlere ek ders ödenmesine karar vermektedir.

İşte örnek kararlar;

Karar-1; İlköğretim okulu öğretmeni olan davacının, mesai saatleri dışında bilgisayar ve internet kursunda görevlendirme karşılığı ek ders ücreti ödenmesi talebinin; kurslarda görev yapan eğitim görevlileri dışındaki kursiyerlere mevzuat hükümleri uyarınca ücret ödenmesinin mümkün bulunmadığı gerekçesiyle red edilmesi üzerine dava açılmıştır.

Söz konusu dava; Sivas İdare Mahkemesinin 2004/655 Esas, 2004/1161 Karar sayılı ve 21.10.2004 tarihli kararıylakabul edilerek ek ders ücretinin idareye başvuru tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine karar verilmiştir.

Karar-2; Ortaokulda öğretmen olan davacının,"Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi" kursuna kursiyer olarak katılması nedeniyle mesai saati dışındaki çalışmalarının karşılığı olarak tarafına ek ders ücreti ödenmesi yönünde yaptığı başvurunun zımnen reddine dair işlemin, görevlendirmenin görüş alınmadan yapıldığı angarya niteliğinde bir uygulama olduğu ileri sürülerek iptali ile hak ettiği ek ders ücretinin tarafına ödenmesi talebinin; Mesai saatleri içesinden ders görevlerinin bulunması nedeniyle eğitimlerin mesai saatleri dışında yapıldığı, seminerin öğretmene tebliğ edildiği öğretmeninde bu tebligata itiraz etmediği ve seminere ücret ödenemeyeceği gerekçesiyle red edilmesi üzerine dava açılmıştır.

Söz konusu dava; Mersin 2. İdare Mahkemesinin 2016/959 Esas, 2017/697 Karar sayılı ve 20.04.2017 tarihli kararıylakabul edilerek, davacının hak ettiği ek ders ücretinin davacıya ödenmesine karar verilmiştir.

Karar-3; İlkokulda sınıf öğretmeni olarak görev yapan davacının "Sınıfında Yabancı Uyruklu Öğrenci Bulunan Öğretmenlerin Eğitimi" kursuna kursiyer olarak katılması ve görevlendirmenin mesai saatleri dışında yapılması nedeniyle mesai saati dışındaki çalışmalarının karşılığı olarak tarafına ek ders ücreti ödenmesine karar verilmesi talebinin; Kurs ve seminer nedeniyle ek ders ücretinin yalnızca kurs/seminer ders görevi verilenlere ödenebileceği, davacının ise kursiyer olduğu, gerekçesiyle red edilmesi üzerine dava açılmıştır.

Sözkonusu dava; Konya 2. İdare Mahkemesinin 2018/298 Esas, 2018/1350 Karar sayılı ve 30.10.2018 tarihli kararıylakabul edilerek, davacının hak ettiği ek ders ücretinin davacıya ödenmesine karar verilmiştir.

Kaynak: (Memurlar.net) - Memurlar.net Editör:
Etiketler: Mesai, saatleri, dışında, yapılan, seminerlere, ek, ders, ödenir, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı