Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 13:51 Bu haber 29804 kez okundu
 
Öğretmenlik mesleğini konu alan en güzel filmler
Öğretmenlik, belki de dünyanın en kutsal ve en özveri isteyen mesleği… Öğrencilerin içindeki potansiyeli keşfetmek, onların hayatını olumlu yönde değiştirecek ve topluma yararlı bireyler haline gelmelerini sağlayacak olmasından dolayı, öğretmenlik dünyanın en güzel mesleğidir aynı zamanda. Eğitimin sadece okuldaki sistemi kapsamadığını, gerçek hayata atılmanın da eğitici bir yönü olduğunu fark edip bunu öğrencilerine aşılamaya çalışan ve onların hayatlarında bir iz bırakan öğretmenleri konu edinen bu filmler, tüm eğitimcilerin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında öne çıkıyor.
Kültür Haberi
Öğretmenlik mesleğini konu alan en güzel filmler

Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par, 2007) IMDb: 8.5

Filmde; 8 yaşında, yaramaz ve belalı olduğu düşünülen bir çocuğun, ebeveynleri tarafından yatılı bir okula gönderilmesi, çocuğun aslında disleksi olduğunun ortaya çıkması ve okuldaki resim öğretmeni tarafından yeteneğinin fark edilerek topluma kazandırılması konu edinilmektedir. Sosyal mesaj içerikli filmleriyle dikkat çeken Hint sinemasının yıldızı Aamir Khan, ‘’Her Çocuk Özeldir’’ filmindeki öğretmen rolüyle gönüllerde bir kez daha taht kurmayı başarmıştır.

Bir öğretmenin, bir çocuğun hayatını olumlu yönde nasıl değiştireceğinin çok güzel cevabını veren filmin yönetmenliğini ve başrolünü Aamir Khan üstlenmektedir.

 

Taare Zameen Par

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taare Zameen Par

 

Ölü Ozanlar Derneği (Death Poets Society, 1989) IMDb: 8.4

1950’lerin Welton Akademisi, akademik çevrede saygın, disiplinli ve başarılı bir okul izlenimi yaratmasına karşın; okul yönetimi son derece tutucu, muhafazakar ve ortodoks kurallarını öğrencilere empoze etmeye çalışan bir tavır içerisine girerek öğrencilerin bunalmasına neden olmaktadır. Okula yeni gelen ingilizce öğretmeni John Keating ise uyguladığı yöntemler sayesinde öğrencilerle bağ kurmayı başarır. Keaton, öğrencileri şiir ve niteklikli edebi eserle tanıştırır, klişeleşmiş ders kitaplarını yırtıp atmalarını söyler. Hayallerinin biçimlenmesini sağlar, hayatlarını doya doya yaşamaları yönünde öğütler verir. Okul yönetimi, Keating’in bu tutumunu fark edince harekete geçecektir.

Ölü Ozanlar Derneği, izleyenlere ilham veren, hayatı yeniden sorgulatan bir film oluşuyla sinema tarihine adını büyük harflerle yazdırmıştır. Usta oyuncu Robin Williams’ın olağanüstü performansıyla renklenen filmin yönetmenliğini Peter Weir yapmıştır.

 

Death Poets Society

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Death Poets Society

 

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers, 2007), IMDb: 8.4

23 yaşındaki genç ve idealist öğretmen Erin Gruwell, farklı ırklardan olan, sorunlu öğrencilerine hoşgörü kavramını birbirleri üzerinde uygulatarak öğretmeye çalışır. Bunun için de kendi öykülerini yazıp birbirleriyle paylaşmalarını ister. Başlarda öğrencilerle bağ kuramayan Erin, zamanla bunu başarır. Eğitimin okul sınırları dışında da olduğunu anlatmaya çalışır. Film, Erin Gruwell adlı öğretmenin gerçek yaşam öyküsünden uyarlamadır.

Filmin yönetmenliğini Richard LaGranevese yaparken; başrolde Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank bulunuyor.

 

Freedom Writers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Freedom Writers

 

Can Dostum ( Good Will Hunting, 1997) IMDb: 8.3

MIT’de temizlik görevlisi olarak çalışan, çok yüksek bir IQ seviyesine sahip olan genç Will Hunting, temizlik yaptığı sırada, sınıftaki tahtaya, bir prefesör tarafından yazılmış zor bir matematik sorusunu hiç zorlanmadan çözer. Will’in zekasını fark eden profesör, ona başka denklemler de verir ve Will bu denklemleri de kolayca çözer. Ancak bir kavga yüzünden hapse düşen Will’in bu dertten kurtulabilmek için prefesöre ihtiyacı olacaktır.

En İyi senaryo dalında Oscar ödülü alan filmin yönetmenliğini Gus Van Sant yaparken; başrolleri Matt Damon ve Chris Britton paylaşmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Good Will Hunting

 

Koro (The Choristers, 2004) IMDb: 7.9

Sorunlu ve haylaz erkek çocukların eğitim aldığı Fond de l’Etang adlı yatılı okul, M. Rachin adlı disiplinli, egoist bir müdür tarafından yönetilmektedir. Ancak onun yöntemleri öğrenciler üzerinde işe ysramadığı gibi, onları daha da asileştirmektredir. Okula yeni gelen öğretmen M. Clement ise hayatı anlamlandırmaya çalışan ve hep bu uğurda çabalamış biridir. Okul müdürünün öğrenciler üzerindeki yöntemlerini doğru bulmaz ve kendi yöntemini uygulamaya çalışır: 

MÜZİK… Müziğin evrensel gücü, haylaz çocuklar üzerinde etkisini gösterecektir.

Birçok dalda adaylığı bulunan filmin yönetmenliğini Christophe Barratier yaparken; başrolü Gerard Jugnot oynamıştır.

Les Choristes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Les Choristes

 

 

Kaynak: Academilist

Yazar: Selin Göknar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğretmenlik, mesleğini, konu, alan, en, güzel, filmler,
Yorumlar
Haber Yazılımı