Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 08:50 Bu haber 2927 kez okundu
 
Yağmacı (predatör) dergilerin özellikleri : Para alan dergi yağmacı mıdır?
Dergi web sayfasında ilan etmek ve makale yükleme aşamasında yazarların onaylarını almak şartıyla, “makale yükleme, yayınlama, renkli baskı, dil kontrolü, istatistik kontrolü vb.” başlıklar altında yazarlardan ücret talep eden her dergi yağmacı (predatör) olarak tanımlanmamalıdır.
Eğitim Haberi
Yağmacı (predatör) dergilerin özellikleri : Para alan dergi yağmacı mıdır?

Yağmacı (predatör) dergilerin dikkat çeken özellikleri

 • Derginin alanında otör sayılan kişilerin izinlerini almadan Editörler, Yayın Kurulu üyesi ve benzeri şekillerde kullanarak prestij sağlamaya çalışması. 
 • Editör , yayın kurulu, danışma kurulu ve Yayıncı kuruluşunun açık şekilde yazılmaması ve iletişim bilgilerinin bulunmaması.
 • ISSN olmaması 
 • Amaç ve Kapsam, Yazım Kuralları ve dergiyi tanıtıcı diğer sayfalarda makalelerin gönderim, değerlendirme ve yayınlanma aşamalarıyla ilgili bilgilerin açık şekilde beyan edilmemesi.
 • Makale değerlendirme işlemlerinin internet üzerinden yapılmaması, yazarların makalelerinin durumlarını internet üzerinden takip edememesi, hakem ve editör raporlarının içeriğini görememesi.
 • Makale yükleme, değerlendirme, yayınlama ve benzeri konularda ücret talep edilip edilmediğinin; ediliyorsa hangi aşamada, koşullarda, yöntemle ve miktarda olduğunun dergi web sayfasında ve makale yükleme ekranında açık ve net bir şekilde yazılmaması ve makale gönderiminden önce bu koşulların yazarlar tarafından kabul edilip edilmediğinin sorulmaması.
 • Makalesini herhangi bir aşamada geri çekmek isteyen yazara makalesinin iade edilmemesi, askıda bekletilmesi veya yazarın geri çekme talebine rağmen yayınlayarak bir anlamda makaleyi rehin alması.
 • Yazarlardan alınacağı önceden ilan edilen ücretlerde yine önceden ilan edilen indirim koşulları dışında “pazarlık” seçeneğinin bulunması.
 • Makalelerin dış bağımsız hakemler tarafından değerlendirildiğinin beyan edilmemesi ve hakem listesinin en geç senede bir kez dergide ilan edilmemesi.
 • Derginin dizinlendiği indekslerin yanıltıcı şekillerde beyan edilerek avantaj sağlanmaya çalışılması ve yazarların yanlış yönlendirilmesi (PubMed’de indekslenmeyen bir derginin PubMed’in çatı kuruluşu olan National Library of Medicine internet sayfasında bulunan ve esasında ISSN’si olan dünya genelindeki her derginin listelendiği katalog kaydını göstermek gibi).
 • Editör ve dergi sahibi aynı kişi  olan dergiler
 • Derginin dizinlendiği indeksleri sayıca fazla göstererek cazibe oluşturmak amacıyla akademik yayıncılıkta indeks olarak kabul edilmeyen sistemlerin derginin dizinlendiği indeksler listesinde ilan edilmesi 
 • Akademik yayıncılıkta önemi ve değeri olmayan indekslerde dizinlendikleri bilgisinin öne çıkarılması ve bu indekslerin yanıltıcı ve algı yönetimi yaparak çıkar elde etmeye çalışan verilerinin kullanılması (SCIE veya SSCI’da indekslenmeyen dergi için Impact Factor hesaplaması yapmak ve yayınlamak gibi).
 • Birbiriyle ilgisiz bilim dallarından ve çok farklı konulardan makale yayınlaması, genel geçer bir yayın politikası olması (aynı dergide mühendislik, sağlık bilimleri, güzel sanatlar ve benzeri farklı disiplinlerden makaleler yayınlanması gibi).

Bu olumsuz özellikler göz önünde bulundurulduğunda, YÖK uygulamasında dikkate alınmasını önerdiğimiz önemli hususları aşağıda açıklamak istiyoruz:

Dergi web sayfasında ilan etmek ve makale yükleme aşamasında yazarların onaylarını almak şartıyla, “makale yükleme, yayınlama, renkli baskı, dil kontrolü, istatistik kontrolü vb.” başlıklar altında yazarlardan ücret talep eden her dergi yağmacı (predatör) olarak tanımlanmamalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yağmacı, (predatör), dergilerin, özellikleri, :, Para, alan, dergi, yağmacı, mıdır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı