Haber Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 21:19 Bu haber 6446 kez okundu
 
Yurt Ücretini Pahalı Bulunca Kendi Evini İnşa Eden Öğrenci
Yurt ücretleri çok pahalı, kampüs yakınındaki evlerin fiyatları çok uçuk olunca üniversite öğrencisi kendi yolunu çizmeye karar vermiş.
Yaşam Haberi
Yurt Ücretini Pahalı Bulunca Kendi Evini İnşa Eden Öğrenci

John Weber bir tasarımcı, Austin, ABD’de bulunan Teksas Üniversitesi’ne kaydolmadan önce ilk işi barınma sorununa bir çözüm aramak olmuş. Üniversite öğrencileri için barınma ihtiyacının büyük bir sorun olduğunu ve yurt hayatının kendisine göre olmadığını fark etmesi uzun sürmemiş. Üniversite kampüsünde bulunan yurtta bir oda için 1000 doların üstünde para talep edilmesi, yakınlardaki 1+1 evlerin kiralarının 2000 dolara yaklaşması Weber’i farklı bir çözüm aramaya itmiş.  Weber biraz küçük düşünmenin kimseye bir zararı olmayacağını düşünerek, arkadaşının evinin arka bahçesine 14 m2’lik bir ev inşa etmeye karar vermiş. Hesaplamalarını yapan Weber yaklaşık 15 bin dolarlık bir maliyet çıkarmış. Cömert bağışlar ve becerikliliği sayesinde hayallerine kavuşması uzun sürmemiş. Şimdi 27 yaşında olan Weber eğitimine devam ediyor ve tek hedefi hiç kredi borcuna girmeden okuldan mezun olabilmek.  

Weber bir tasarımcı, geleceğin büyük tasarımcıları arasına girebilmek için ilk adımını kendi küçük dünyasını yaratarak atmış. Çizdiği küçük plana bakarak “bunun içinde oturmalı ve banyomun nerede olmasını isterdim? Diye hayal etmeyi istiyorum” diyor.Weber’in çok fazla olmasa da marangozluk ve tesisat deneyimi var, ancak yine de hayallerindeki evi inşa edebilmek için yardıma ihtiyacı var.Okula başlamadan önce bir marangozun ve tesisatçının yanında çırak olarak çalışıyor, bununla da yetinmiyor kütüphaneden çok sayıda mimarlık ve inşaatla ilgili kitaplar ödünç alıyor.

Ayrıca kıyıda köşede biriktirdiği tüm parayı ve hatta acil durumlar için sakladığı hesabını bozduruyor. “Bunun büyük bir risk olduğunun farkındaydım” diyor Weber, gülerek.Bir yılın ardından ve kabaca 15 bin dolar masraf ettikten sonra Weber’in küçük evi tamamlanıyor, belki de Weber’in hayatında en mutlu olduğu an.Weber bu küçük evi “organik çağdaş” olarak tanımlıyor,geri dönüştürülebilir ahşabın ve paslanmaz çeliğin kusursuz birleşimi.Yatak odasını yerleştirdiği asma kata giden merdivenler aynı zamanda depolama alanı, kitaplık ve çalışma masası olarak iş görüyor.

Ailesinin evi inşa ederken ona verdiği ahşap levhaları kullanarak bir oturma grubu yapıyor. İşte bu yüzden bu ev benim yaşanmışlıklarımdan oluşuyor diyor Weber.

Becerikliliği sayesinde tasarruf ettiği parayı evini güzelleştirmek için harcamaktan çekinmemiş Weber, mesela kendisine harika bir duş yapmış ve paslanmaz çelik musluklara para harcamaktan çekinmemiş.İnsanın biraz kendini şımartması da gerekiyor.  

Gördüğünüz bu lavabo tamamen el işçiliği, Weber bu lavaboyu mango ağacından oyup cilalayarak bizzat kendisi yapmış.

Yatak odasını asma kata yerleştirmiş, mutfağın hemen üzerinde yer alan sessiz bir vaha burası ve büyük boy bir yatak rahatlıkla sığıyor.Weber’in bu küçük evi arkadaşının arka bahçesinde bulunuyor, elektriği de oradan temin ediyor. Tabii bunlar ücretsiz değil, Weber bu giderler karşılığında aileye çocuk bakıcılığı yapıyor ve temizlik konusunda onlara yardım ediyor.Bir nevi barter anlaşması var aralarında.

 

Evi satın almak isteyen çok kişi olsa da Weber bu evde mümkün olduğu kadar uzun süre yaşamayı planlıyor. Sonra da tatil için insanlara kiralamayı düşünüyor. 

Bu evde kalmak tıpkı ağaçlardan oluşan bir tentenin altında uzanmak gibi diyor Weber, “boşluğun sizi sarmaladığını hissediyorsunuz”diye ekliyor. 

Weber: Böyle bir ev inşa etmek ve tüm paramı buna harcamak verdiğim en doğru kararlardan biriydi, asla pişman değilim.

 

https://biacaip.com/yurt-ucretini-pahali-bulunca-kendi-kucuk-dunyasini-kuran-ogrenci

BORA YAKIŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yurt, Ücretini, Pahalı, Bulunca, Kendi, Evini, İnşa, Eden, Öğrenci,
Yorumlar
Haber Yazılımı