Yazı Detayı
29 Ocak 2019 - Salı 15:32 Bu yazı 5869 kez okundu
 
İİBF BÖLÜMLERİNİN GELECEĞİ
Prof. Dr. Mehmet KARATAŞ
mehmetkaratash@hotmail.com
 
 

Son yıllarda üniversitelerimizin bazı bölümleri gençlerimiz tarafından daha az tercih edilmektedir. Örneğin Fizik, Kimya, Biyoloji gibi temel bilime özgü bazı bölümler kapanmakta ya da isim değişikliği ile başka bir formata dönüşmektedir. Bu durum, ilgili kurumlarımız tarafından önemsenmesi gereken bir gelişmedir.

 

Ne yazık ki işletme ve iktisat gibi sosyal bilimlere ilişkin bölümlerin de tercih oranları giderek düşmektedir. 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için devlet üniversitelerinde iktisat bölümlerinin doluluk oranı 56.7, işletme bölümlerinde ise 63 olmuştur. Önümüzdeki yıllarda, taşra fakültelerinde bu bölümlerin öğrenci bulamayacaklarını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok sanırım.

 

İİBF bölümlerinden, siyaset ve kamu yönetimlerinde doluluk oranı 69, uluslararası ilişkiler 70.6, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler 70. Bu bölümlerin mezunlarının ana iş kapısı devlet kurumları. Teknolojik ilerlemelerle birlikte küçülmeye başlayan kamuda iş bulmaları giderek daha da zorlaşmaktadır. Bu bağlamda, bu bölümlerin de ya küçülmesi ya da revize edilmeleri gerekmektedir.

 

Çevremizde, işletme ve iktisat mezunu yüz binlerce iş arayan gençlerin varlığı, bu bölümlerin tercih edilme oranlarını düşürdüğü tahmin edilmektedir. Bununla birlikte üniversitelerimizin çağı iyi anlayan, yabancı dil ve bilgisayar bilen, teknoloji ve sosyal medyayı kullanabilen öğrenci yetiştirememeleri de tercihte etkili olabilmektedir.

 

Kendisini yetiştirmiş, vasıflı bir işletme ve iktisat mezununun her kurum ve kuruluşta iş bulabileceğini düşünüyorum. Ancak bir gerçek var ki, artık öğrenciler bu bölümleri tercih etmiyor veya etme oranı giderek düşüyor. Bu bağlamda da bu bölümler öğrencisiz kalmadan önce çözümler üretilmeli, gerekirse öğrenci sayıları azaltılmalı ve modern bir eğitim-öğretim altyapısı sağlanmalıdır.

 

Milletimizin geleceği, üniversitelerimizin geleceğine bağlıdır.

 
Etiketler: İİBF, BÖLÜMLERİNİN, GELECEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı