Yazı Detayı
18 Ocak 2019 - Cuma 16:31 Bu yazı 6080 kez okundu
 
Üniversitelerde Norm Kadro Yönetmeliği Uygulanabilecek mi?
Prof. Dr. Mehmet KARATAŞ
mehmetkaratash@hotmail.com
 
 

Bu konu ile ilgili iki yazı yazdım. Binlerce kez okundu. Üniversitelerin personel daire başkanlıkları tarafından rehber olsun diye fotokopisi dağıtıldı. Ancak bugünlerde akademisyenlerimiz üniversitelerde norm kadronun uygulanıp uygulanmayacağının tartışması içerisinde.

İlgili yönetmelik kapsamında, 2019 yılına ilişkin üniversitelerin kadro talepleri web sayfalarında yayınlandı. Bu bir şeffaflık. Şükür, kime ve niçin kadro istendiği bilinemeyen gizli bir dönemden hangi kadroların hangi birimlere verileceğine ilişkin bilginin ayan beyan şekilde yayınlanması bir başarı.

Şimdi ne olacak?

İsterseniz yine sorularla yanıt bulmaya çalışalım.

Bölüm içinde yapılacak akademik yükseltmelerde norm kadro yönetmeliği uygulanacak mı?

Örneğin, Ankara merkezde bulunan bir üniversitemizin İktisat bölümünde dört anabilim dalı var ve norm kadro sayısı en fazla 8 kişi. Ancak bölümde 14 kişi çalışıyor. Yani 6 kişi norm fazlası. Bu bölümde halen çalışan ve doktor öğretim elemanlarından iki kişi doçent unvanı aldı. Bölümde de çalışan dört doçent var. Ne olacak şimdi? Bu hocalarımız zaten bu bölümde çalışıyor, dışarıdan gelmiyor diye norm kadro yönetmeliği hiç dikkate alınmadan doçentlik kadroları verilecek mi?

Bir başka tartışılan konuda bölümler de 2/3 unvan sınırlandırılması uygulanabilir mi?

Bölüm olarak öğrenci olan bir birimde, maksimum norm kadro sayısı 6 kişi. Ancak bölümde bir profesör, üç doçent, dört doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 8 öğretim üyesi görev yapıyor. Bu hocalarımızın arasından ikisi doçent oldu. Bu iki hocamız bu çalıştıkları bu bölümde doçentlik kadrosuna alabilecekler mi? Yoksa 2/3 unvan sınırlandırılmasına takılacaklar mı?

Üniversitelerin, 2/3 unvan sınırlandırılmasını aşabilmek için;  eğer aynı bölümde 2/3 doktor öğretim üyesi varsa iki doçent ilanı ile birlikte bir doktor öğretim üyesi ilanı çıkararak hayali bir unvan uygunluğu oluşturdukları söylenilmektedir. Burada maksat; iki doçent ilanında kimse alınmayacak ama istedikleri bir doktor öğretim üyesi kadroya alınmış olacak.

Halen yürürlükte olan yönetmelik herkes için eşit bir şekilde uygulanır mı bilemiyorum.  Eğer uygulanacaksa birimde (bölüm/anabilim dalı) norm kadro fazlası kadro verilirken şeffaflık ve kalite aranmalıdır. Bölüme, fakülteye, üniversiteye bir katkısı olanlar tercih edilmelidir. Örneğin akademik teşvik puanı en yüksek kişiye kadro verilmelidir. Norm fazlası kadro verilirken hangi ölçüt esas alınacaksa, şeffaf ve net bir şekilde ifade edilmeli ve herkes tarafından bilinmelidir.

Bu durum tüm unvanlar (profesör, doçent, doktor öğretim üyesi)  için geçerli olmalıdır. Eğer bir tür geçiş yaşayalım diye yönetmeliğe uyulmayacak ve norm kadro yönetmeliği uygulanmayacaksa neden çıkarıldığını sorma hakkı doğuyor demektir.

 Üst yöneticilere ( Rektörlere, dekanlara..vb) yakın olanlar norm fazlası kadrolara atanmaya devam edeceklerse;  vay benim kimsesiz ve sahipsiz akademisyenlerim…

Vay benim düşünce,  kültür,  teknoloji, sanat ve bilim üretecek üniversitelerim…

 

 
Etiketler: Üniversitelerde, Norm, Kadro, Yönetmeliği, Uygulanabilecek, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı